Op 13 september a.s. organiseert iBestuur het congres “De Verbeelding” (site). Onder de titel ‘Verken de Kracht van Data Gedreven Opsporen‘ verzorgt transactiemonitoringspecialist Ordina een sessie tijdens het congres, de introductie luidt:
Verken de Kracht van Data Gedreven Opsporen
Hoe optimaal delen en gebruiken van data leidt tot een veiliger Nederland?Data Gedreven Opsporen is een krachtig instrument in de bestrijding van ondermijning. Met een goed gebruik van data kunnen verborgen patronen en netwerken worden blootgelegd. Dit begint met het beschikbaar krijgen van voor de keten relevante data, de betekenis die hieraan gegeven moet worden en de waarborgen om zorgvuldig met deze data om te gaan. Een gestroomlijnd proces fungeert als katalysator voor snelle en gerichte acties. We behandelen een aantal concrete use cases hoe zo’n proces in praktijk tot stand kan komen. Ervaar diepgaande inzichten, effectieve detectie van criminele activiteiten en een veerkrachtige samenleving. Een veiligere en sterkere toekomst ligt binnen de verbeelding, waar data, professionals, processen, instanties en samenwerking samenkomen in de strijd tegen ondermijning.
Voor softwarebedrijven is misdaadbestrijding een geldmachine
Ordina is een grote speler in de criminaliteitsbestrijdingssoftware voor financiële instellingen, zij bedienen onder meer de Rabobank [1] en Triodos [2].
In een FD-artikel [3] vertellen mensen van Ordina dat het belangrijk is dat het financiële doen en laten van iedere burger en organisatie in detail wordt gemonitord. Zij beweren dat de AVG een belemmering zou zijn voor de criminaliteitsopsporing door banken [4] (waaruit volgt dat men niets van de AVG begrijpt). Zoals banken zelf ook doen, worden in het artikel het onderzoek of de klant een crimineel is (zoals de Wwft voorschrijft) op één hoop gegooid met het voorkomen dat de bankklanten slachtoffer van criminaliteit worden. Zo wordt het disproportionele en niet-slimme cliëntenonderzoek goed gepraat.
Uit het artikel blijkt niet of Ordina ook het samenwerkingsverband van banken [5] bedient dat het bancaire sleepnet wil creëren.
Democratische controle ontbreekt
Het is zorgelijk dat dit soort bedrijven en hun opdrachtgevers hun gang kunnen gaan met deze overheidstaken, zonder enige democratische controle en zonder dat sprake is van krachtige rechtsbescherming voor de burgers.
Noten
[1] De Rabobank wordt op deze pagina genoemd.
[2] Medewerkers van Ordina maken melding van hun werk voor deze bank, lees dit en dit.
[3] Advertorial in het FD: Technologie als ‘gamechanger’ tegen witwassen en terrorismefinanciering.
[4] De op de Wwft gebaseerde opsporingstaken van banken worden juridisch aangeduid als ‘monitoring’ van financiële transacties, waarbij ‘ongebruikelijke transacties’ moeten worden ontdekt, dat zijn transacties die vermoedelijk betrekking hebben op besteding van criminele opbrengsten (‘witwassen’) en op terrorismefinanciering (al kan die financiering niet ontdekt worden).
[5] Transactiemonitoring Nederland (TMNL). Zie mijn artikelen over dit fenomeen.

