Nicole van der Meulen: persoonsgegevens slingeren overal rond en biometrie is niet meer bruikbaar voor identificatie

Cybersecurity-expert Nicole van der Meulen publiceerde in het FD een opinie over identificatie en security, Criminelen hebben jouw gegevens niet meer nodig (betaalmuur).
Daarin legt ze uit dat persoonsgegevens op grote schaal rondslingeren, met dank aan de Odido’s van deze wereld. Zij legt uit dat alertheid geboden is, maar dat het echte gevaar anders is:

Terwijl experts waarschuwen dat criminelen de Odido-data kunnen gebruiken om zich voor te doen als bankmedewerker, missen ze de essentie: criminelen hoeven geen gegevens meer te stelen om geloofwaardig over te komen. Ze kunnen jouw stem namaken op basis van een paar seconden audio van sociale media. Je gezicht in een video plaatsen. Een volledig fictieve identiteit creëren die even geloofwaardig lijkt als die van jou. Of bellen met de stem van je dochter die in tranen beweert dat ze een ongeluk heeft gehad en nu geld nodig heeft. Geen datalek vereist.

Biometrische gegevens zijn daardoor niets meer waard. In de nieuwe wereld werken de huidige verificatiemethoden niet meer, aldus Van der Meulen. Verificatie zal op een heel andere manier moeten gebeuren. Zij besluit met:

Niet weer een verontwaardigde column over het zoveelste datalek, maar een serieuze discussie over hoe we ons wapenen tegen een wereld waarin je niet meer kunt vertrouwen op wat je ziet en hoort. Een discussie over hoe we technologische innovatie balanceren met menselijke veiligheid. Een discussie over hoe we de waarheid en authenticiteit waarborgen in het AI-tijdperk.
Want ik behoud graag mijn eigen stem.

Van der Meulen promoveerde op identiteitsfraude (artikel).

 


Aanvulling 18 augustus 2026
Verkopers van biometrie producten zijn druk bezig financiële instellingen er van te overtuigen dat hun producten nodig zijn. Een voorbeeld is dit artikel, waarin wordt gezegd dat banken toetsaanslagen en alle bewegingen van de klant bij het internetbankieren moeten gaan monitoren (manier van typen, muisbewegingen, reactie op de interface) zodat zij bij afwijkende patronen kunnen zien dat een fraudeur aan het werk is. Het wordt hier ‘behavioural biometrics‘ genoemd. De markt die dit soort producten aanbiedt is flink aan het groeien, zo meldt het artikel. De surveillance maatschappij komt er onherroepelijk aan!

Onbekend's avatar

About Ellen Timmer

Weblog: https://ellentimmer.com/ ||| Microblog: https://mastodon.nl/@ellent ||| Motto: goede bedoelingen rechtvaardigen geen slechte regels
Dit bericht werd geplaatst in Financieel recht, onder meer Wft, Wtt, Fraude, witwasbestrijding, Wwft, Grondrechten, ICT, privacy, e-commerce en getagd met , , , , , , , . Maak de permalink favoriet.

Plaats een reactie