Banken hebben de afgelopen jaren een slechte naam gekregen door de manier waarop zij hun overheidstaak, het opsporen en bestrijden van criminaliteit (‘witwasbestrijding’) uitvoerden. Dat was voor de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) reden voor een imago-campage, die in mei jl. van start is gegaan. Lees:
- Bonafide klant: minder last witwasaanpak, 22 mei 2023.
- Minder klantimpact door NVB Standaarden voor risicogebaseerd witwasonderzoek, 30 mei 2023.
- NVB Standaarden/NVB Risk Based Industry Baselines inzake criminaliteitsbestrijdingsonderzoek, bekend gemaakt 30 mei 2023.
Als er aanleiding voor is zal ik hier publiceren over de door de banken bedachte eigen regelgeving, die zij als ‘standaarden’ bekend maken. Meer uniform handelen door de banken is natuurlijk goed, maar geeft ook aan dat er taken bij de verkeerde partijen zijn belegd.
Eerder schreef ik hier al over de door de NVB aangekondigde basisbetaalrekening voor zakelijke klanten.
Criminaliteitsbestrijding door het bedrijfsleven: een doodlopende weg
Helaas doen al deze PR-activiteiten niet af aan het feit dat banken overheidstaken opgelegd hebben gekregen, waar zij totaal ongeschikt voor zijn en die zeer kostbaar zijn. De door de banken genomen maatregelen zullen niet kunnen voorkomen dat klanten last hebben van de amateurrechercheurs van de financiële instellingen.

