Het is een goede zaak dat de Nederlandse banken eindelijk inzien dat zij zich bij de uitvoering van hun misdaadbestrijdingstaken op grond van de Wwft maatschappelijk onbetamelijk hebben gedragen en het is prettig dat zij hun leven zullen beteren.
Lees het nieuwsbericht Grotere inzet banken om discriminatie uit te sluiten dat de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) publiceerde, dat ook de aandacht van de media kreeg [1]. In opdracht van de bankiers is onderzoek gedaan door een Big 4 accountantskantoor, dat heeft geleid tot een rapport (pdf).
Op allerlei terreinen leidt criminaliteitsbestrijding tot uitwassen, waarbij de overheid zelf een kwalijke rol heft, zo leren de toeslagenaffaire en bijvoorbeeld de recente berichtgeving over discriminatie van studenten door Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) [2].
Aanpak van het foute internationale witwasbestrijdingsconcept
De volgende stap dient te zijn dat toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën ter verantwoording worden geroepen, als veroorzakers van de discriminatie die het kenmerk is van de witwasbestrijding. Hopelijk komt daar aandacht voor het feit dat misdaadbestrijding er niet toe mag leiden dat onschuldige burgers worden gediscrimineerd en anderszins lastig gevallen. Het zou ook goed zijn als bij de Nederlandse en Europese overheden het inzicht doorbreekt dat het internationale witwasbestrijdingsconcept inherent fout is, namelijk ineffectief en kostbaar, en onvermijdelijk tot discriminatie en de-risking leidt. De oplossing is om de misdaadbestrijding anders in te richten en private bedrijven taken te geven waar ze geschikt voor zijn.
Noten:
[1] NOS: Banken in gesprek met moslims over discriminatie, sluiten zich aan bij meldpunt.
[2] NRC: Mbo-studenten kregen te maken met discriminerende controle: ‘Ze hebben een beeld van je, ze gaan ervan uit dat er iets niet klopt’. Intro van het artikel: “Bij studentenverenigingen zijn ze niet welkom. Studentenkortingen bij kappers, kledingzaken, sportclubs gelden voor hen lang niet altijd. En in veel studentensteden mogen ze niet meedoen aan de introductieweek voor nieuwe studenten.
Maar als het om fraudebestrijding gaat, is er in Nederland wél bijzondere aandacht voor de mbo-student.”
en: “Het gevolg van DUO’s fraudebestrijdingsmodel is dat „voornamelijk mbo-studenten met een niet-Nederlands klinkende naam” de afgelopen tien jaar werden geselecteerd voor fraudecontroles“.

