Wwft-watchers kunnen over de plenaire behandeling in de Eerste Kamer van gisteren het bericht “Debat Implementatiewet vierde anti-witwasrichtlijn” op de site van de Eerste Kamer lezen:
Debat Implementatiewet vierde anti-witwasrichtlijn
9 juli 2018De Eerste Kamer debatteerde maandag 9 juli in eerste termijn over het voorstel van minister Hoekstra van Financiën over de Implementatiewet vierde anti-witwasrichtlijn (34.808).
Alle fracties in de Eerste Kamer steunen het strenger aanpakken van corruptie en witwaspraktijken. Wel uitten de meeste woordvoerders hun zorgen over het middel dat voorlag. Met name over het verscherpte onderzoek naar mensen met een publieke functie én hun naasten werden veel vragen aan de minister gesteld.PVV-senator Van Strien wilde van de minister weten of hij tenminste een andere maatschappelijke groepering zou kunnen noemen die banken aan extra witwaspraktijken-onderzoek moeten onderwerpen. In hoeverre zijn financiële dienstverleners uitgerust om verscherpt onderzoek te doen, vroeg senator Sent (PvdA) aan de minister. Senator Köhler (SP) vroeg aan Hoekstra waarom bij het hebben van rekeningen geen financiële grens van 15.000 euro wordt gesteld, voordat moet worden overgegaan tot een verscherpt cliëntenonderzoek door de bank. Volgens het wetsvoorstel moeten instellingen passende maatregelen nemen om de hiervoor genoemde klanten in kaart te brengen. Senator Prast (D66) wilde van de minister weten wat hij hierbij verstaat onder passend.
Niet alleen de mensen met een publieke functie zelf, maar ook zijn of haar familie en naast geassocieerden worden gescreend. Senator Ester (ChristenUnie) vroeg de minister hoe stigmatisering van onschuldige en niets vermoedende familieleden kan worden voorkomen. Voor senator Knip (VVD) zijn de vergaande onderzoeksbevoegdheden van de bankmedewerkers een punt van zorg. Hij vroeg de minister welke concrete hij hier ziet voor de toezichthouders. Senator Vos (GroenLinks) ziet een tegenstrijdigheid tussen de verplichtingen in deze richtlijn en de privacy. Zij vroeg de minister of de Autoriteit Persoonsgegevens hier een rol in kan spelen. Uit de schriftelijke behandeling maakte senator Van Kesteren (CDA) op dat het voorstel verdedigd wordt met de stelling dat dit soort wetgeving in het buitenland noodzakelijk is. Hij vroeg de minister of dat wil zeggen dat we hier wetgeving aan het behandelen zijn die in Nederland niet nodig is.
Het debat wordt dinsdag 10 juli voortgezet met de beantwoording door de minister en de tweede termijn van de Kamer. Ook de stemming over het voorstel is dan voorzien. De voorgestelde maatregelen beogen het witwassen van uit criminaliteit verkregen geld of het aanwenden van gelden of voorwerpen voor terroristische doeleinden, met gebruikmaking van het financieel stelsel, verder aan te pakken.Dit voorstel wijzigt de Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme en enkele andere wetten in verband met de (gedeeltelijke) implementatie van de vierde anti-witwasrichtlijn ((EU) 2015/849) en in verband met de uitvoering van de nieuwe verordening betreffende bij geldovermakingen te voegen informatie ((EU) 2015/847).
Op de site van de Eerste Kamer staat een verslag van de vergadering van gisteren.
De vergadering wordt op 10 juli voortgezet.
Eerste termijn Kamer debat implementatie vierde antiwitwasrichtlijn afgelopen na bijdragen senatoren Vos #GroenLinks en #VanKesteren #PVV; dinsdag 10/7 van 09.00 tot 10.55 antwoord minister @WBHoekstra Stemming morgenavond om circa 22.15 uur. pic.twitter.com/mHmcNntdQA
— Eerste Kamer (@EersteKamer) 9 juli 2018
Aanvulling 10 juli 2018
Op de site van de Eerste Kamer verscheen onderstaand bericht:
Behandeling Implementatiewet vierde anti-witwasrichtlijn afgerond
10 juli 2018De Eerste Kamer heeft vandaag de behandeling van het voorstel Implementatiewet vierde anti-witwasrichtlijn (34.808) afgerond.
Tijdens het debat met de minister van Financiën zijn de volgende moties ingediend:
- Motie-Van Strien (PVV) c.s. over de acceptatie door banken van politiek prominente personen (EK 34.808, H)
- Motie-Van Strien (PVV) c.s. over de opzegging van bankrekeningen van politiek prominente personen (EK 34.808, I)
De stemmingen over het wetsvoorstel en de moties vinden vanavond aan het einde van de vergadering plaats.
Op twitter stond op het account van de Eerste Kamer:
Plenair debat met minister @WBHoekstra @Financien over wetsvoorstel implementatie #antiwitwasrichtlijn afgelopen. Nog even napraten. Vanavond vanaf circa 22 uur stemming over het wetsvoorstel. pic.twitter.com/T824BEmbaM
— Eerste Kamer (@EersteKamer) 10 juli 2018