Europa is bezig met een nieuwe poging te komen tot een Europese rechtspersoon. Dit wordt op de pagina over de consultatie aangeduid als ‘het 28e regime – één geharmoniseerd geheel van regels voor innovatieve bedrijven in de hele EU” [1]. De introductie op de consultatiepagina luidt [2]:
Dit initiatief komt tegemoet aan de verzoeken van het bedrijfsleven en biedt bedrijven, met name innovatieve bedrijven, één enkel stel regels om gemakkelijker te investeren en actief te zijn op de interne markt. Als belangrijkste element zal het een nieuw juridisch kader voor ondernemingen vaststellen dat een breed scala aan belangrijke kwesties voor bedrijven bestrijkt, voortbouwend op onlineprocedures en digitale instrumenten in het EU-vennootschapsrecht. Dit kader zal worden aangevuld met maatregelen op andere gebieden om innovatieve bedrijven te helpen zich in de EU te ontwikkelen.
De consultatie loopt tot 30 september a.s. [3]
De huidige ‘Europese’ rechtspersonen zijn eigenlijk nationale rechtspersonen met een Europees sausje en lossen het probleem van ondernemers dat ze zich in het nationale rechtspersonenrecht van een lidstaat moeten verdiepen niet op. Alle pogingen om tot een echt Europees rechtspersonenrecht te komen zijn tot nu toe gestrand op weerstand van de lidstaten.
Nadere informatie:
Europese informatie:
- Pagina Europees Parlement, JURI, The 28th Regime: a new legal framework for innovative companies, over een evenement op 5 juni 2025, met diverse presentaties.
- Concept rapport d.d. 30 juni 2025 van de JURI commissie.
- Rapport The Scope of the 28th Regime | A legal framework for innovation the European way in opdracht van JURI, juli 2025.
- Rapport Simplification of registration of companies in the 28th Regime | Towards a single digital company register in opdracht van JURI, juli 2025.
- Antwoord van 1 juli 2025 van een lid van de Commissie op een vraag over het voorstel.
- Bericht van de Commissie aan het Europees Parlement, onder meer over het 28e regime [4].
Overig:
- De Nederlandse regering liet weten: “Bij het voorstel van de Commissie voor een 28 ste regelgevend regime ziet het kabinet kansen voor de groei van innovatieve bedrijven, omdat deze bedrijven op de interne markt nu belemmeringen ervaren. Wel zijn er zoals aangegeven in de kabinetsappreciatie van het EU-kompas voor concurrentievermogen en de kabinetsinzet kapitaalmarktunie [12] bij de vormgeving van een 28e regime, vraagpunten op bijvoorbeeld het gebied van eventuele fiscaliteit, rechtszekerheid en arbeidsrechtelijke harmonisatievoorstellen. Voor het succes van het 28ste regime, acht het kabinet het van doorslaggevend belang dat een dergelijk regelgevend kader in de behoeften van belanghebbenden voorziet. Het EU-raamwerk dient juridisch duidelijk vormgegeven te worden, met een heldere status en juridische basis. Ook dient het regime zoveel mogelijk aspecten die relevant zijn voor het ondernemerschap te regelen. [noot 12] Kamerstuk 22 112, nr. 2099.“
- European Law Blog, Giacomo Delinavelli, What is the 28th legal regime? Where have I seen it before?, februari 2025.
Noten:
[1] In de Nederlandstalige versie van de consultatieaankondiging wordt niet eens de moeite genomen “28th regime – a single harmonized set of rules for innovative companies throughout the EU” te vertalen.
[2] Eigen machinevertaling.
[3] Zie de vervolgpagina voor nadere informatie en de ingang naar de vragenlijst, die alleen zichtbaar wordt als via EU Login wordt ingelogd.
[4] Citaat uit het bericht: “Het zou een echte doorbraak zijn als op innovatieve bedrijven, ongeacht waar ze investeren en actief zijn op de eengemaakte markt, één enkele geharmoniseerde reeks EU-wijd geldende regels van toepassing zou zijn, in plaats van 27 verschillende wettelijke regelingen. Daarom zal de Commissie een 28e wettelijke regeling voorstellen, die de toepasselijke regels zal vereenvoudigen en de faillissementskosten zal reduceren, en die tevens ter zake doende aspecten op het vlak van vennootschaps-, insolventie-, arbeids- en belastingrecht zal behandelen.“

