Niet alleen rechters en de advocatuur maken zich zorgen over de plannen van de Minister van Rechtsbescherming met de gefinancierde rechtshulp.
Uit het bericht van 25 januari jl. blijkt dat ook de Nationale Ombudsman zich met het onderwerp zal gaan bemoeien. In het bericht over de Ombudsagenda 2019 staat dat “toegang tot recht” een van de onderwerpen op die agenda is. Het onderzoek zal naar verwachting in het derde kwartaal van 2019 zijn afgerond.
In de Ombudsagenda 2019 schrijft de Nationale Ombudsman
Toegang tot recht
Voor burgers lijkt het moeilijker om hun recht te halen. Rechtsbijstand mogelijkheden worden herzien en griffierechten stijgen. De druk op de rechterlijke procedures neemt toe en wachttijden lopen op. Een belangrijk aandachtspunt voor de Nationale ombudsman is daarbij dat burgers niet altijd op de hoogte zijn van hun rechtsmiddelen. Daarnaast hebben zij soms onvoldoende informatie over de gevolgen van bepaalde procedures. De Nationale ombudsman rondt in het derde kwartaal 2019 een verkenning af naar dit onderwerp. Onder meer naar de informatievoorziening rondom strafbeschikkingen en de beleidssepots worden daarbij betrokken.
De Minister van Rechtsbescherming heeft heel wat uit te leggen…
Meer informatie:
- Nationale Ombudsman: bericht “Nationale ombudsman presenteert Ombudsagenda 2019“, 25 januari 2019.
- Ombudsagenda 2019 (pdf).
- “Sta op voor de rechtsstaat!“, gezamenlijke verklaring van de Nederlandse orde van advocaten, de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, Sociaal Werk Nederland, de Federatie Opvang en de RIBW Alliantie.
- Berichten over gefinancierde rechtsbijstand op dit blog
Aanvulling 7 mei 2021
Bij de NOS verscheen het artikel De toegang tot het recht moet beter, zegt de Ombudsman, ‘of er vallen slachtoffers’.