In de kwartaalrapportage lopende EU-wetgevingsvoorstellen op het terrein van Financiën van september 2025 wordt het open finance voorstel [*] als volgt beschreven:
Dit voorstel bevat een verordening die het juridisch raamwerk neerzet voor het op verzoek van de klant delen van financiële klantdata (het zgn. Financial Data Access Framework) met de klant of derden. Daarnaast voert het voorstel enkele wijzigingen door in de verordeningen die betrekking hebben op EBA, ESMA en EIOPA en de DORA-verordening ten behoeve van het delen van klantdata.
De stand van zaken wordt als volgt weergegeven:
De Commissie heeft het voorstel op 28 juni 2023 gepubliceerd, waarna de Raadsonderhandelingen zijn aangevangen. De Kamer ontving het BNC-fiche op 1 september 2023 en heeft vervolgens op 6 oktober 2023 haar inbreng (SO) gedeeld. Deze vragen van de inbreng zijn per 20 december 2023 beantwoord en verstuurd aan de Kamer. Op 4 december 2024 is een Raadsakkoord bereikt voor dit voorstel. De triloogonderhandelingen zijn op dit moment gaande. In het kader van vereenvoudiging hebben de Commissie en enkele lidstaten nonpapers gedeeld. Deze worden betrokken bij de inzet van de Raad in de triloogonderhandelingen, die onder het Deens voorzitterschap doorlopen.
Aangezien ik er niet veel over hoor, bijvoorbeeld in de media, zal dit onverstandige voorstel [**] er wel komen.
Noten:
[*] Verordening raamwerk toegang financiële klantdata, in het Engels: Regulation on a framework for financial data access (FIDA Regulation), COM(2023)360. De berichten over het voorstel hebben de FIDA tag.
[**] Burgerrechtenorganisatie Finance Watch was kritisch over het voorstel, zie de Policy brief – Citizens are not the product, die de organisatie in september jl. uitbracht. Ook Privacy First heeft kritisch gereageerd (artikel).

