De Nederlandse internetserviceprovider Freedom is een van de organisaties die zich zorgen maakt over de Europese plannen rondom digitale identificatie, de eIDAS-verordening. Freedom roept de lezers op om mee te doen aan de actie tegen de voorstellen. In hun artikel worden de bezwaren als volgt samengevat:
Vooral de tekst van artikel 45 baart zorgen. Het huidige voorstel verbreedt de mogelijkheid voor overheden om EU burgers te surveilleren door hen technische middelen toe te kennen waarmee versleutelde online communicatie onderschept kan worden. Tegelijkertijd wordt het noodzakelijke toezicht ondermijnd. Het komt erop neer dat elke EU lidstaat in staat wordt gesteld online verkeer te onderscheppen van elke EU burger en voor diezelfde burger bestaat hier geen effectieve bescherming tegen.
Bekijk voor achtergrondinformatie het dossier bij het Europees parlement over de ‘European Digital Identity framework’. De ontwikkelingen worden door security.nl nauwgezet gevolgd:
- Internetbedrijven slaan alarm over certificaatplan Europese digitale identiteit (2 november)
- Brussel bereikt voorlopig akkoord over Europese digitale identiteit (14 november)
- Mozilla wil dat Brussel voorstel Europese digitale identiteit publiceert (15 november)
Andere Nederlandstalige bronnen:
- AG Connect: Honderden security-experts slaan alarm over EU-plan waarmee alle internetverkeer valt te onderscheppen (2 november)
- Dutch IT Channel: Zorgen over Euroepese eIDAS regelgeving (4 november)
- AD: Cyberdeskundigen in rep en roer om ‘gevaarlijke’ EU-wet: ‘We duiken de afgrond in’ (5 november)
Zie voor buitenlandstalige informatiebronnen de site last-chance-for-eidas.org
Aanvulling 28 november 2023
Europese informatie: zie het persbericht van de Commissie van 8 november 2023, Commissie ingenomen met definitief akkoord over Europese portemonnee voor digitale identiteit.
Lees ook het bericht van het Expertisecentrum Europees Recht (ECER) over het onderwerp, Politiek akkoord bereikt over Europese portemonnee voor digitale identiteit, 16 november 2023.

