In de fiche DigitalJustice@2030 bespreekt de regering een voorstel van de Commissie. Er blijkt een Europees digitaal overoptimisme en grenzeloze behoefte aan trainingsdata uit:
2. Essentie voorstel (…)
Verder wil de Commissie de beschikbaarheid vergroten van kwalitatief hoogwaardige juridische en justitiële data voor het trainen van AI, zodat met specifiek voor het juridische domein ontwikkelde AI de kwaliteit, efficiëntie en toegankelijkheid van de rechtsstelsels worden verbeterd.
Kabinet:
Het kabinet is echter, gelet op de aard van de gegevens, terughoudend ten opzichte van de voorstellen om juridische data («legal data») en justitiële data («judicial data») aan te wijzen als open data (high value dataset) en om een «data space» in te richten voor de rechtspraak met als doel deze data geschikt te maken voor het trainen van AI. Het kabinet heeft daarbij vragen die op basis van de nu beschikbare informatie nog niet beantwoord kunnen worden, met name over de scope, de impact op privacy, gegevensbescherming en andere relevante grondrechten, en de uitvoeringsconsequenties voor de rechtsprekende instanties. Tijdens de uitwerking zal het kabinet aandacht vragen voor deze onderwerpen. (…)
Het kabinet waardeert tot slot dat de Commissie vooruit denkt over verdere digitalisering van justitie maar benadrukt dat de voorstellen voor de justitiële organisaties realistisch en (financieel) uitvoerbaar moeten zijn, mede gelet op de nationale digitaliseringsopgaven.
Ongegrond techoptimisme
Het doet denken aan de oproep in november vorig jaar van een aantal AI-wetenschappers aan het adres van de Commissie om voorzichtiger te zijn met AI (artikel), lees Scientists call on the President of the European Commission to retract AI hype statement:
Experts in AI call on the President of the European Commission to retract unscientific AI hype statement she made in the budget speech.
Through freedom of information, ICCL Enforce learnt that the President relied on the marketing claims of tech CEOs around “AGI” and “superintelligence” when she claimed that AI would approach human reasoning by next year. The letter asks the President to retract the statement, diligently evaluate marketing claims of AI products and seek impartial scientific evidence in the future.
As the letter says, “these tech CEOs claims concerning “superintelligence” and “AGI” are manifestly bound with their financial imperatives and not rigorous science.”
AI hype promoted by the President has consequences. The leaked Omnibus documents show that the Commission proposes to dismantle personal data protection for AI. This will not improve the EU’s competitiveness, but is instead a gift to US tech companies.

