Tot en met 18 augustus a.s. loopt de internetconsultatie over een wetsvoorstel van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dat van schuldhulpverlening een gereguleerde activiteit moet maken.
In het voorstel voor de ‘Wet schuldregelen’ wordt het regelen van schulden van natuurlijke personen voorbehouden aan de volgende personen of instanties (artikel 2 lid 1):
a. college van burgemeester en wethouders, gemeentelijke kredietbanken als bedoeld in artikel 1:1 van de Wet op het financieel toezicht, of instellingen, die in opdracht en voor rekening van het college van burgemeester en wethouders schuldregelen als bedoeld in artikel 3a van de Wet gemeentelijke schuldhulpverlening; of
b. advocaten, curatoren en bewindvoerders ingevolge de Faillissementswet of ingevolge artikel 383, zevende lid, dan wel artikel 435, zevende lid, van Boek 1 van het Burgerlijk Wetboek, notarissen, deurwaarders, registeraccountants en accountants-administratieconsulenten, voor zover zij de werkzaamheden zelf en in de hoedanigheid van hun beroep uitvoeren.
Het voorstel bevat regels over de medewerking van schuldeisers aan de schuldenregeling.
Oorzaken schulden
De vraag is natuurlijk of er niet ook iets aan het ontstaan van schulden gedaan moet worden. De overheid is zelf een grote veroorzaker, onder meer door het ondoorzichtige toeslagensysteem en allerlei andere regelingen en boetesystemen. Een mooi voorbeeld is het digitale tolsysteem, waarop de Nationale Ombudsman kritiek heeft (artikel NOS). Bij de eerste aanmaning krijgt de automobilist meteen een boete.

